HOME CREATIONS

View Original

MY AMERICAN DREAM | Colors

See this content in the original post

Zniknęłam na dłużej z okazji problemów technicznych, a dokładniej problemów ze sprzętem komputerowym - okropny tydzień poza siecią na szczęście za mną ;) Mam nadzieję, że choć trochę tęskniliście :)

Dziś miało być o wzorach i kolorach w jednym, ale jak zwykle wyszło tak obszernie, że postanowiłam podzielić jednak temat na dwie części. Zacznijmy zatem od zastosowania kolorów we wnętrzach.

Jak to się robi u nas?

U nas robi się to zachowawczo. Zawsze jest jeden (no góra dwa) określone trendy i w bardzo krótkim czasie - zazwyczaj w przeciągu roku - dany zestaw kolorystyczny na ścianach i dodatkach ma każdy, czyt. nasz sąsiad, bratowa, koleżanka z pracy i teściowa ;) Ja to określam jednym ładnym zdaniem i często je powtarzam "Polacy kochają melodie, które już słyszeli i które dobrze znają". To fakt dokonany i chyba trudno będzie temu zaprzeczyć. Oburzająca teoria? Proszę, zanim rzucisz kamień zastanów się - ile znasz osób ze swojego otoczenia, które urządzając się czy remontując 10-15 at temu nie miały choć jednej ściany w kolorze ostrej paprykowej czerwieni tudzież soczystej pomarańczy? A ile znanych Ci osób oparło się modzie na zestaw wenge+wanilia panującej 5-10lat temu? No i ostatnie pytanie - czy znasz kogoś, kto urządzał się/remontował ostatnimi czasu i nie ma choć jednej szarej ściany??? Ewentualnie wszystkich ścian białych (trochę mniej popularna wersja, ale równie modna). I żeby była jasność - sama przeszłam wszystkie powyższe etapy w swoim krótkim życiu ;) Jako nastolatka miałam piękną ścianę w sypialni w kolorze wściekłej czerwieni, a potem cudownie waniliowe ściany i ciemną podłogę plus meble wenge :) Myślę, że i Wasze odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania potwierdzą tę teorię. Nie mam zamiaru tu oceniać czy to dobrze czy źle. Stwierdzam tylko fakt dokonany i poddaje Waszej ocenie efekty takiego postępowania - naprawdę tak bardzo lubimy być poprawni? Tacy jak cała reszta? A gdzie miejsce na indywidualizm, na personalizację, na szczyptę szaleństwa? A element zaskoczenia - czy w naszych domach jest aż tak bardzo zbędny? Czy jeśli coś jest ładne i w modzie - naprawdę musimy za tym podążać tak tłumnie?

Jak to się robi w Ameryce?

Oj, tu nie ma chyba ograniczeń ;) Amerykanie są bardzo odważni w zastosowaniu kolorów i wzorów we wnętrzach. Oni naprawdę potrafią się tym bawić. Szukają oryginalności, ciekawych i nietuzinkowych rozwiązań. I są w tym świetni. Rozkochali się w błękitach, oswoili wszelkiego rodzaju zielenie, żółcie, nawet z czerwieniami sobie radzą, podczas gdy u nas są już całkowicie passe. Jak to robią? Jest parę sztuczek, które umiejętnie stosują:

See this content in the original post
  • wybierając dominujący kolor nigdy nie ograniczaj się do jednego jego odcienia (świetnym przykładem jest tu czerwień właśnie. Często popełniamy kardynalny błąd decydując się na ten kolor w dodatkach - poszukujemy wszystkich elementów dokładnie w tej samej tonacji, przez co nasze wnętrze traci na "trójwymiarowości". Staje się "płaskie", nudne i mdłe - mimo tak żywego koloru. Jeśli chcesz użyć tej barwy - koniecznie zadbaj o to, aby w pomieszczeniu przedstawić pełną gamę odcieni tego koloru - od oranży, przez koral i malinę aż do "strażackiej" głębokiej czerwieni.
See this content in the original post
  • Szukaj ciekawych inspiracji i palet barw. Czasem niektóre na pierwszy rzut oka niepasujące do siebie kolory w odpowiednim towarzystwie wyglądają razem wyśmienicie. Baw się tymi zależnościami. Miej odwagę zastosować je u siebie - jeśli dany zestaw kolorystyczny świetnie sprawdza się w setach modowych czy na mood boardach - u Ciebie w domu też będzie wyglądał olśniewająco.
  • Zasada 70/20/10 - prosta zasada dotycząca proporcji kolorystycznych w pomieszczeniu. Zawsze powinniśmy wybrać kolor bazowy - najlepiej dość stonowany, który będzie tłem dla reszty - i starać się aby ok. 70% naszej przestrzeni było utrzymane w tej kolorystyce. Następnie poszukajmy koloru uzupełniającego tą naszą bazę. Takiego, który będzie z nią pięknie współgrał, podbijał jej tony i nada "trójwymiarowośi" - ta barwa powinna stanowić 20% kolorystyki pomieszczenia. A na koniec ważny punkt programu - kontrast. Nie powinien stanowić więcej niż 10% kolorystyki pomieszczenia. Odpowiednio zbilansowana kropla kontrastu nada naszemu wnętrzu "pazura" i wydobędzie z niego co najlepsze. Bez tego będzie mdło i nieciekawie. Za to zbyt duża doza takiej wybijającej się barwy spowoduje, że wnętrze stanie się zbyt agresywne dla oka.

Zasady znamy - więc BAWMY SIĘ :) Szukajmy swojej palety barw - nie zapominając przy tym o proporcjach. Warto spróbować już dziś. Na pewno (znając naszą narodową zachowawczość) macie piękną bazę. Spróbujcie pobawić się tymi proporcjami przy dodatkach i koniecznie dajcie znać czy efekty spełniły Wasze oczekiwania.

:::

Na koniec pokażę jeszcze tylko parę moich ulubionych zestawień kolorystycznych (niestety nadzwyczaj rzadkich u nas):

MINT & GREY coraz częściej w naszych domach - trochę chyba za sprawą pewnego sklepu o zbliżonej nazwie ;)

See this content in the original post

TAUPE & CORAL

See this content in the original post

A uwierzylibyście jak pięknie wygląda koral w zestawieniu z miętą?

See this content in the original post

NAVY &...

& GOLD oczywiście :) ale to już wiecie...

See this content in the original post

& BEIGE

See this content in the original post

& NICKEL

See this content in the original post

Navy i coral też można ładnie połączyć - spodziewalibyście się? Jeśli nie wierzycie - przyjrzyjcie się dokładnie pierwszemu zdjęciu z tego posta :)

:::

Z pięknymi wzorzystymi inspiracjami wracam już za chwilę (spokojnie, spokojnie, taką dłuższą chwilę. Nie odświeżajcie co 3 minuty strony ;)). Tymczasem jestem strasznie ciekawa jakie Wy znacie zaskakujące połączenia kolorystyczne we wnętrzach. Koniecznie podzielcie się ulubionymi inspiracjami na naszym facebook'u. Piszę to z wielką nadzieją, ze mnie czymś zaskoczycie i pozwolicie poznać nowe ciekawe zestawienia.Ściskam

See this content in the original post

Źródło zdjęć: design-seed.com | jenerationinteriors.com | pinterest.com | houzz.com | decorpad.com